edukacja

Tak zwana „dzisiejsza młodzież” elektronikę - internet i smartfony - traktuje już niemal jak powietrze. Obcują z nimi de facto od urodzenia i trudno im wyobrazić sobie świat, w którym nie mieliby dostępu do internetu. Możemy przeciwstawiać się tej sytuacji, zabraniać używania internetu czy zabierać smartfony, ale to wojna z góry skazana na klęskę. Zdecydowanie korzystniej wykorzystać nowe technologie w przeprowadzaniu lekcji i pokazać dzieciom, że smartfony to nie tylko rozrywka, ale mogą okazać się pożyteczne w nabywaniu wiedzy. Poniżej kilka zarysów zajęć  z wykorzystaniem smartfonów. Oczywiście, można posłużyć się nimi także i w domu, należycie angażując dzieci.

Nierzadko w trakcie rozmów z niepełnoletnimi ludźmi słucha się, że egzamin maturalny, sesja, testy na studiach nie są dla nich właściwie tak wymagające, jak był test dający uprawnienia do jazdy samochodem. Egzamin z teorii bywa realizowany przed praktycznym, a ta druga połowa w większości wypadków sprawia oczywiście sporo kłopotów. Nierzadko zdarza się, że wychowankowie polskich szkół nie są wyedukowani do żadnego sprawdzianu innego, aniżeli teoretycznego, bo oświata nie wymaga od młodych ludzi niczego ponadto, niż zapamiętywania pewnych informacji, robienia wyliczeń zgodnie ze wzorami z podręcznika do fizyki. Nie ma się co dziwić, że w wypadku, w którym nieletni staje w obliczu zadania innego, aniżeli spisanie z pamięci kilku fraz z książki, chwyta go gigantyczny stres.

Bardzo ważna rzecz, którą powinniśmy zrobić przed rozpoczęciem roku szkolnego jest oczywiście skompletowanie wyprawki. Warto zabrać się za to przed pierwszym dzwonkiem.