Jesteś tutaj

Strona główna
pasje dzieci

Posiadanie pasji to doskonała sprawa, niezależnie od wieku. Wiele z nich może w nas się wytworzyć już w okresie wczesnej młodości. Oczywiście znalezienie tej jednej, prawdziwej pasji zwykle trochę trwa i wcześniej trzeba przejść kilka „nieudanych” etapów. Zdecydowanie jednak warto pielęgnować w naszych dzieciach ciekawość świata i pod żadnym pozorem nie zniechęcać do rozwijania pasji.

Wielu młodych chłopców interesuje się dinozaurami. Najgorsze, co można zrobić, to mówić, że to bez sensu, że w Polsce nie można być paleontologiem. Oczywiście trudno jest podążać w naszym kraju taką ścieżką kariery, ale nie jest to niemożliwe, a poza tym – lepiej by młody chłopak autentycznie interesował się prehistorycznymi stworami, niż grał tylko w brutalne gry komputerowe. Nigdy nie wiadomo, w którą stronę pójdzie zainteresowanie dinozaurami. Wydaje się jednak, że mogą być z takie pasji same pożytki.

Młodzi chłopcy również często interesują się motoryzacją. Oczywiście można ich zachęcać za wszelką cenę do studiów i znajdowania innych, bardziej uczonych pasji. Nie mamy oczywiście nic przeciwko studiowaniu, ale przecież mechanicy też są potrzebni. A pasję motoryzacyjną można rozwijać na szereg różnych sposobów. Być może taki młody człowiek będzie się później zajmował wymianą podzespołów w samochodach w jednym z warsztatów, ale może też przecież zostać kierowcą rajdowym czy dziennikarzem sportowym specjalizującym się w opisywaniu różnego rodzaju wyścigów. Nigdy nie wiadomo.

Młodzi ludzie, niezależnie od płci, często interesują się także muzyką. To też czasem rodzicom się nie podoba, bo zwykle starsze pokolenie nie rozumie i nie lubi muzyki młodego pokolenia. W takim myśleniu też jest pułapka. To że nie każdy nowy zespół to następca Rolling Stonesów, nie znaczy, że taka pasja jest bezwartościowa. Wręcz przeciwnie – muzyka się zmienia i za kilka-kilkanaście lat też będzie potrzebowała komentatorów.

Jedno jest pewne – jeśli nasze dziecko ma pasję inną niż gry komputerowe (które też oczywiście nie są z definicji złe, ale to temat na osobny wpis), czy przesiadywanie godzinami przy oglądaniu głupich filmików i obrazków w internecie – warto tę pasję pielęgnować. Nigdy nie wiadomo, jakie przyniesie efekty w przyszłości. 

Nazwa użytkownika