Jesteś tutaj

Strona główna

Ćwiczenie czytania to trudne, a zarazem ciekawe doświadczenie. Jednak nie wszystkie dzieci z jednakowym entuzjazmem podejmują ten trud. Podpowiadamy jak zainspirować najmłodszych do czytania i uczenia się.

Nawyk czytania

Aby mały człowiek zapałał miłością do literatury, dobrze jest wprowadzić do jego codziennych zajęć nawyk czytania. Ważna jest tu systematyczność, nawet jeżeli na czytanie przeznaczamy tylko kilka chwil każdego dnia. Gdy dziecko zaczęło już ćwiczyć czytanie, dobrze jest pokazywać palcem czytane akapity, ułatwiając mu w ten sposób identyfikowanie liter i wyrazów.

Trochę większe dziecko można zaangażować w czytanie, wskazując mu wyrazy bądź pełne zdania do przeczytania samemu. W trakcie czytania razem dobrze jest zadbać również o właściwą modulację głosu, co dodatkowo pobudzi zainteresowanie książką.

Odwiedziny w bibliotece

Wspólne odwiedziny w bibliotece to wspaniały pomysł na zachęcenie dziecka do czytania i rozbudzenie w nim zamiłowania do literatury. Dla młodego człowieka na pewno okaże się ona czarodziejskim miejscem, w którym zastanie on całe półki obłożone baśniowymi opowieściami.

Atmosfera panująca w bibliotekach pomaga w pogłębianiu zamiłowania do książek, przy czym te dziecięce są dziś świetnie przystosowane do potrzeb najmłodszych. Ponadto, dziecko ma szansę samodzielnego wskazania ciekawiącej je bajki, co dodatkowo motywuje je do czytania.

Zadbaj o właściwe warunki do czytania

Warunki, w jakich młody człowiek uczy się bądź czyta mają ogromne znaczenie. Są to czynności, w trakcie których musi panować cisza i spokój, pozwalające pełną koncentrację Należy zadbać również o właściwe oświetlenie, zarówno w trakcie, jak i uczenia się. Pamiętaj też o częstym wietrzeniu pomieszczeń.

Teraz najistotniejsze! Daj dziecku przykład i sięgnij po książki! Najmłodsi bardzo lubią naśladować, w związku z czym należy dostarczać im właściwych wzorów zachowań. Ekran smartfona czym prędzej zamień na książkę!

Nazwa użytkownika