Jesteś tutaj

Strona główna

Kultura odgrywa istotną rolę w życiu każdego człowieka, również dziecka. Obcowanie z nią wpływa korzystnie na rozwój naszych pociech. Dzięki obcowaniu z kulturą stają się bardziej bezpośrednie, wzrasta ich emocjonalność oraz ciekawość świata. Im szybciej rozpoczniemy pociesze pokazywać sferę działalności artystycznej, tym szybciej mogą ujawnić się jego zdolności. Dzięki temu będzie miało możliwość rozpocząć je rozwijać. Warto jednak pamiętać o tym, aby niczego nie robić wbrew woli. Spotkanie z kinem, teatrem, czy malarstwem powinien być zabawą, a nie nużącym obowiązkiem.

Podczas zajęć w przedszkolu, czy też placówce oświatowej dzieci nierzadko biorą udział w warsztatach artystycznych. Są także organizowane dla nich wycieczki do teatru, kina, czy na różnego ekspozycje. Taka inicjatywa ma miejsce zawsze pod okiem nauczycieli, którzy umieją dopasować właściwą treść do wieku podopiecznych. Uczniowie mają wtedy możliwość zobaczyć, jak wygląda praca artystów. Często same mają możliwość także spróbować swoich sił w czasie zajęć odbywających się w centrach kultury czy innych ośrodkach kulturowych. Dzieci, uczestnicząc w takich warsztatach, mają możliwość rozwijać swoje talenty manualne oraz kreatywność. Uczą się otwartości i rozwijają swoją chęć poznania świata.

W przypadku gdy rodzice postanowią sami wziąć swoją pociechę do kina lub na ekspozycję także powinni zadbać o to, żeby była dopasowana do etapu rozwoju pociechy. Należy mieć na uwadze fakt, że twórczość w wyjątkowy sposób działa na psychikę i fantazję. Nieadekwatne treści mogą spowodować nieprzyjemne konsekwencje i traumę. Odpowiednio dopasowane będą za to korzystnie oddziaływać na rozwój potomka i mogą mieć także działanie terapeutyczne.

Spotkanie z kulturą wcale nie musi być kosztowne. Wystarczy przejrzeć ofertę wydarzeń w konkretnym rejonie, aby wyszukać miejsca, które proponują bezpłatny wstęp na wystawy, czy nieodpłatny udział w zajęciach malarskich lub instrumentalnych. Natomiast kina i teatry najmłodszym gościom proponują także sporą zniżkę.

Godne uwagi filmy oraz przedstawienia uczą, oraz poszerzają horyzonty młodych widzów. Udział w ekspozycjach rozbudza wyobraźnię i uczy szerszego spojrzenia na świat. Jest to wartościowe doświadczenie, które bez wątpienia zaowocuje w dalszym życiu. Sprawdź także jak ważna jest edukacja prozdrowotna dla dziecka

Nazwa użytkownika