Rodzice, którzy po raz pierwszy będą stać przed wyborem zwierzątka dla własnego malucha na pewno rozmyślają o tym, jaki pupil będzie idealny. O tym, że wpływ zwierzęcia na dziecko jest bardzo dobry nie trzeba kogokolwiek namawiać. Relacja z pieskiem, kotem albo innym zwierzątkiem domowym sprawia, że dzieci uczą się obowiązkowości za żywą istotę a także stają się w większej mierze empatyczne. Na dodatek zwierzaki wykazują także oddziaływania terapeutyczne.

Najczęściej dzieci proszą rodziców o psa, kotka albo o królika i dzieje się to mniej więcej około ich 3 roku życia. Dzieciom będzie podobać się miła w dotyku zwierzęca sierść i ochoczo ze zwierzątkami się będą bawić. Teraz szczególnie cieszące się popularnością są psy. Dzieci mają okazję z nimi spędzić wiele chwil: w trakcie zabawy w parku, na spacerze i w domu. Ochoczo typowane są także koty i gryzonie. Wybierając pupila pod względem dziecka, mama powinien wiedzieć o tym, że pupil szczególnie dla rodzica staje się dodatkowym obowiązkiem. Przedszkolaki i dzieci w wieku szkolnym nie mogą sporo zadań przy zwierzęciu robić samemu, czyli rodzice powinni dokładnie przemyśleć, czy będą mieć na następne zobowiązanie czas. Jeżeli zaś podejmuje się decyzję o tym, że pupil ma zamieszkać w domu, to najlepiej jest wytypować rasę do charakteru dziecka. Trzeba też nabrać pewności, że maluch nie ma uczulenia na sierść.

Wśród dzieci ruchliwych zwłaszcza rekomendowane są czworonogi. Kiedy ma się dom z ogródkiem, to można myśleć o rasach większych. Jeśli zaś ktoś mieszka w bloku, to rozsądniej wybrać małą rasę. Statystyki wskazują, że psy mają idealny wpływ na maluchy w spektrum autyzmu, a także na dzieci z problemami emocjonalnymi. Opłaca się wybrać wśród ras łagodniejszych i wykazujących się cierpliwością. Kiedy bierze się szczeniaka, dobrze jest wychowywać go zgodnie z zasadami tresury. Dziecku należy wytłumaczyć, że pies potrzebuje przestrzeni na wypoczynek i nie można go zaczepiać. Opiekunowie i dzieci często decydują się również na koty. Są to zwierzaki niezależne, sterylne i nie będą potrzebować wyjścia na spacery. Mające spokojną naturę koty będą sprawdzały się już w otoczeniu noworodków.