Nowoczesne podejście do kontaktów rodzinnych można zaobserwować już od paru lat. Najważniejsze zmiany odnoszą się do odchodzenia od klasycznego podejścia w rozumieniu rodziny. Opiekunowie z uwagi na codzienność zobowiązani także są bardziej do tego, żeby skupić się na życiu w pracy. Związane jest to zarówno z zaletami, jak i z zagrożeniami.

Rodzina to główne środowisko wychowawcze, potrzebne człowiekowi na każdym z etapów funkcjonowania. Do niedawna dominował wzorzec rodziny pełnej. Aktualnie coraz częściej można spotkać rodziny, w jakich dziecko lub dzieci wychowane są przez jedną osobę starszą. Z większą częstotliwością bowiem niż w latach ubiegłych dochodzi do rozwodów.

Nie da się zakwestionować, że funkcja środowiska rodzinnego jest znacząca dla progresu ruchowego, intelektualnego, uczuciowego, etycznego i społecznego u malucha. To opiekunowie od najmłodszych lat mają wpływ na kształtowanie się osobowości dziecka, zaspokajając jego potrzebę obdarowania miłością, przynależenia i bezpieczeństwa. Samodzielne rodzicielstwo, rodziny zrekonstruowane, wzrastająca liczba rozwodów to czynniki, które o wiele częściej towarzyszą rodzinom. Abstrahując natomiast od tego, jak dużo uległo zmianom w takim obszarze, nadal opiekunowie muszą skupić się na tym, żeby w przypadku zmian w domu pochodzenia zwracać wyraźną uwagę na dziecko i jego wymagania.

Na to, jak aktualnie żyją rodziny miał także nacisk progres innowacyjnych technologii. Świat online i progres gadżetów mobilnych przyniosą wiele zalet, natomiast związane jest to też z zagrożeniem. W tej chwili świat wirtualny jest dla wielu osób codziennością. Dzieci o wiele wcześniej też zaczynają korzystać z urządzeń cyfrowych i więcej czasu oglądają telewizor. Mają też nieograniczony dostęp do Internetu. Dlatego trzeba bardziej niż dotychczas zwracać uwagę na to, do jakich tematów pociechy posiadają dostęp. W dalszym ciągu najważniejsze powinny być tradycyjne sposoby rozwoju dzieci: interakcje społeczne, ruch oraz czas spędzany na zabawie.