Jesteś tutaj

Strona główna

Książki odchodzą obecnie do lamusa. Regularnie spada poziom czytelnictwa wśród społeczeństwa. Przeciętny Polak czyta około maksymalnie 1-2 pozycji w ciągu roku. Jedynie poniektórzy z nas czytają regularnie. Jakie są zatem poztywy czytania? Dlaczego warto sięgać po książki?

Najważniejsze – czytanie pobudza fantazję. Świat ukazany w książkach, opis dotyczące lokalizacji, osób – to wszystkie te sfery – dzięki którym pobudzamy nasz mózg to wyobrażania sobie poszczególnych elementów. W szarej rzeczywistości – mamy możliwość być choćby nad morzem, obserwować dzieje uczestników wypraw w kosmosie czy tropić zabójcę. Dzięki temu doświadczamy również wachlarz emocji.

Po drugie – książka ubogaca nasz słownik, dzięki czemu jesteśmy w stanie używać większej palety słów. To niezwykle wartościowa umiejętność – może przydać się np. w pracy. Czytanie rozwija także naszą pamięć i koncentrację. Może ułatwić nieszablonowe rozwiązywanie do problemów.

Dodatkowo rozszerza perspektywy postrzegania świata. Podczas czytania – częstokroć odnajdujemy definicje, z którymi dotychczas nie mieliśmy styczności. Nawet nie chodzi tu o literaturę naukową. Zwykła książka fabularna – jest w stanie przybliżyć nam wątki historyczne, geografię, czy zupełnie nowe poglądy w różnych aspektach.

Ewoluował również rynek czytelniczy. W księgarniach pojawia się sporo pozycji stworzonych przez autorów zupełnie nie powiązane z literaturą. I choć powoduje to obniżenie wartości branży wydawniczej – ale promocja tych wydań zachęca społeczeństwo do czytania. A to jest bardzo pozytywny aspekt.

Jest jakaś alternatywa? Coraz to większy odsetek osób sięga po audiobooki i czytniki. Wraz z rozrostem internetu wzrosła ich popularność. Nie do końca jest to jednakże tożsame. Również rozwija umysł i poprawia spostrzegawczość – jasne – jednak zubaża nas o przewracanie stron i zapach papieru....

Nazwa użytkownika