realizacji ich obowiązków są właściwie wyposażone gabinety, położone w obrębie szkoły, albo w razie ich braku – w poradni POZ.

Żeby mogły one spełniać założoną rolę, muszą zostać przystosowane w odpowiedni sposób. Nie może braknąć w nich narzędzi takich jak: waga ze wzrostomierzem lub ciśnieniomierz automatyczny, które są potrzebne do wykonywania badań przesiewowych, oraz preparatów dezynfekujących i artykułów opatrunkowych wykorzystywanych w trakcie udzielania doraźnej pomocy medycznej.

Za wyposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej odpowiada organ nadzorujący szkołę.

O czym należy pamiętać, wyposażając pokój szkolnej pielęgniarki?

Zorganizowanie gabinetu profilaktyki zdrowotnej jest dokładnie unormowane przepisami, co umożliwia zabezpieczenie interesów zarówno pielęgniarki, jak i dziecka. Wszystkie odsłonięte powierzchnie muszą być łatwe do dezynfekcji, a jałowe gazy, zimne okłady na kolano i przylepce trzymane w przystosowanych ku temu miejscach.

W zasięgu ręki powinny leżeć także rękawice lateksowe bezpudrowe oraz ręczniki jednorazowego użytku. Do koniecznego wyposażenia gabinetu profilaktyki zdrowotnej zalicza się też stetoskop internistyczny, ciśnieniomierz automatyczny i termometr bezdotykowy Braun, Microlife lub podobny, który działa na podczerwień.

Mając na uwadze higienę i bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, trzeba zadbać także o niezbędną ilość środków odkażających powierzchnie, ręczników jednorazowych oraz pakietów z narzędziami wielokrotnego użytku. Gdy jest możliwe kompletowanie ich w pomieszczeniu, warto kupić sterylizator do mikrofali, który znacząco ułatwi dezynfekcję.

W kwestii gabinetów profilaktyki zdrowotnej ulokowanych w placówkach edukacyjnych, bardzo istotne jest właściwe zaplanowanie przestrzeni oraz troska o jej czystość, co pozwoli zapobiec niekontrolowanemu szerzeniu się mikroorganizmów chorobotwórczych.