Jesteś tutaj

Strona główna
dzieci profilaktyka

Maluch, już od wstępnych miesięcy życia, musi systematycznie mieć przeprowadzane profilaktyczne testy lekarskie. Pozwolą one na wczesne wykrycie ewentualnych anomalii w rozwoju i schorzeń oraz wdrożenie właściwego postępowania terapeutycznego.

Jakie badania wykonuje się noworodkom?

Poza obowiązkowymi szczepieniami każdy maluch musi przechodzić medyczne testy profilaktyczne. Dzięki nim da się skontrolować czy rozwija się poprawnie. Pierwsze pomiary wagi oraz długości ciała ma miejsce tuż po narodzeniu, ponieważ stanowią zasadnicze znaczenie. Stąd waga noworodkowa to także część na wyposażeniu u lekarza dziecięcego.
Jeżeli pomiary dziecka zasygnalizują jakiekolwiek nieprawidłowości, wtedy przezciemiączkowe USG główki oraz USG brzucha. Obowiązkowo należy także umówić się na USG miednicy, w celu rozpoznania ewentualnych schorzeń w ich obrębie. Inne specjalistyczne testy lekarskie rekomendowane są przez medyka, kiedy dostrzeże on alarmujące oznaki.

Działania kontrolne

W późniejszym czasie trzeba terminowo wykonywać ogólną ocenę stanu zdrowia malucha, co pozwala określić czy rozwija się poprawnie. W czasie badania przeprowadzany jest między innymi test pomiarowy długości ciała oraz ciężaru. Stosowana jest przy tym specjalna waga lekarska ze wzrostomierzem.
Należy też regularnie wykonywać dziecku morfologię, badanie ogólne moczu oraz sprawdzać poziom glukozy w organizmie. Pozyskanie próbki do analizy nie jest raczej komfortowe dla dziecka, jednak jest to w pełni nieszkodliwe działanie. W trakcie jego podejmowania pielęgniarka ma na sobie rękawice medyczne i dba o czyste otoczenie .

Wizyty i badania w sytuacji infekcji

Nawet niby niegroźna choroba malucha łączy się z koniecznością odwiedzin u pediatry. W sytuacji zakażenia wirusowego wskazane bywa zrobienie badania CRP lub RTG struktur płucnych. Pediatrzy przyjmujący chore maluchy sami są zobligowani zadbać przy tym o ochronę przed bakteriami, wobec tego nierzadko stosują maski FFP3.
Trzeba mieć na uwadze, iż nawet niepozorna infekcja może wiązać się z groźnymi implikacjami, oddziałującymi na proces rozwojowy malucha. Żadnych oznak nie można więc lekceważyć. W zwalczaniu nieżytu nosa oraz kasłania dobre są inhalatory. Roztwory do inhalacji należy jednak skonsultować z pediatrą. Infekcje o trudniejszym przebiegu mogą wymagać zażywania silnego leku. Po zakończeniu jego wybierania oczywiście trzeba zaś zapisać się na kontrolę do pediatry.

Nazwa użytkownika