Jesteś tutaj

Strona główna
zabawy dla dzieci

Dzieci XXI wieku – nad czym ja osobiście ubolewam – są od małego przyzwyczajane do smartfonów, tabletów czy internetu. Na co dzień widuje się kilkuletnich maluchów, którzy częściej sprawniej obsługują telefon komórkowy niż ich rodzice. Dzieci uwielbiają urządzenia elektroniczne i świetnie poruszają się w wirtualnej rzeczywistości. Dla części rodziców to powód do dumy, a także czas wytchnienia. Gdy dziecko ślepi w tablet, rodzic ma wreszcie chwilę dla siebie. Czy jednak maluchy XXI wieku mogą czerpać przyjemności z innych urządzeń?

Zdecydowanie tak. Oczywiście nie możemy wychowywać dzieci w zupełnym oderwaniu od elektroniki czy internetu. Nie chcemy w końcu, by nasi podopieczni stali się cyfrowymi inwalidami. Z drugiej strony jednak uważam – i raczej zdania nie zmienię – że podsuwanie smartfonów czy gier komputerowych 3-latkom to gruba przesada.

Co jednak robić z dziećmi – małymi i tymi trochę większymi – w XXI wieku? Sklepy w niedziele lada moment będą zamknięte, więc taki sposób spędzania czasu również odpada. Ale to akurat dobrze, bo coniedzielne spędzanie czasu w supermarkecie też ogłupia. Co z czytaniem? Warto zachęcać, ale jeśli będziemy to robić na siłę, młody człowiek zniechęci się do czytania na zawsze. A tego przecież nie chcemy.

Dobrym wyjściem jest wspólne uprawianie sportu, a także wycieczki. Nie mówię tu o jakichś drogich wyjazdach, można się przecież wybrać na piknik rowerami. Warto jednak również korzystać z szeregu dobrodziejstw, jakie daje nam XXI wiek. Ostatnio koleżanka pokazała mi tzw. escape roomy i tak sobie myślę, że to świetny sposób na spędzenie wartościowego czasu z rodziną - zobacz chociażby na www.poziomdrugi.pl. Oczywiście jeśli mamy dzieci kilkuletnie to pokój horrorowy odpada. Ale już przygoda w stylu Indiana Jonesa? Na pewno się sprawdzi. Więcej na ten temat na stronie rozrywka Opole. Escape roomy wbrew pozorom są raczej przyjazne dzieciom, również mniejszym. No, może nie 3-latkom, ale już dziesięcioletnie dzieci z rodzicami w niektórych mogą się pobawić.

To tylko kilka przykładów z wielu. Chętnie poznam Wasze pomysły na kreatywne spędzanie czasu z dziećmi. Nasi podopieczni nie muszą się nudzić bez komputera! Ale już nasza w tym głowa, żeby zapewnić im jakieś ciekawe zabawy poza rzeczywistością wirtualną.

Nazwa użytkownika