Jesteś tutaj

Strona główna

Kwestia śmierci czy przemijania to wciąż dla wielu temat tabu. Niestety musimy mieć na uwadze, że wcześniej lub później niewygodne pytanie będzie zadane przez dziecka. Dowiedz się w jaki sposób najlepiej rozmawiać z dzieckiem o śmierci, by nie przenosić na niego swojego niepokoju i czy dziecko ma uczestniczyć w pogrzebie.

 

Jakich rzeczy powinniśmy nie mówić w rozmowie o umieraniu?

 

Z pewnością najlepiej wyznać dzieciom prawdę. Lepiej nie przyrównywać śmierci do zaśnięcia, wycieczki i podróży. Może to powodować później niepotrzebny lęk maluszka zawsze, kiedy rodzice będą spali lub udadzą się w podróż. Podobnie lepiej jest wystrzegać się objaśnienia, że bliska osoba zmarła, gdyż zachorowała. Dzieci będą obawiać się potem, że wszystkie choroby mogą skończyć się śmiercią. Należy z opanowaniem wyjaśnić dziecku, że jedynie bardzo poważne choroby mogą się tak skończyć.

 

Czy dziecko ma uczestniczyć w ceremonii pogrzebowej?

 

Bardzo często pada pytanie czy nasza pociecha ma uczestniczyć w pogrzebie kogoś bliskiego? To raczej indywidualna kwestia, bo to zależy m.in. od charakteru i wieku dziecka. Gdy podejmiemy decyzję, aby wziąć malca na pogrzeb, w tym czasie można także przyszykować się na dodatkowe pytania. Przykładowo, co to jest kremacja oraz zakład pogrzebowy lub stypa, porównaj. Najlepiej dodatkowo wyjaśnić naszemu maluchowi czego się spodziewać podczas ceremonii albo zadecydować czy chcemy, by dziecko zbliżało się do trumny.

 

Nie przenoś strachu na malucha

 

Zawsze powinno się zapewniać dziecku poczucie bezpieczeństwa bez względu na to, czy dyskutujemy o sprawach ciężkich czy prostych. Postarajmy się nie przenosić własnego strachu. Dyskutujmy z maluchem o wszystkim bardzo spokojnie i róbmy to stopniowo. Powiedzmy co oznacza, że człowiek zmarł, że już go nie będziemy widzieć, organizm przestał działać. Nie bójmy się też powiedzieć „nie wiem”. Jest to idealna okazja na szczerą rozmowę o emocjach naszych i malucha, więc na pewno nie powinno się trudnych dyskusji unikać, ale też nie można ich wymuszać.

 

Warto doczytać: https://www.styx.pl/uslugi-pogrzebowe/opieka-nad-grobami/

Nazwa użytkownika