Nierzadko w trakcie rozmów z młodymi ludźmi słucha się, że egzamin maturalny, sesja egzaminacyjna, testy na politechnice nie są dla nich aż tak stresujące, w jaki sposób jest egzamin na prawo jazdy. Test z wiedzy teoretycznej bywa przeprowadzany przed tym praktycznym, a ta druga część w większości wypadków powoduje właśnie najwięcej kłopotów. Nagminnie zdarza się, że uczniowie nie są przygotowani do jakiegokolwiek sprawdzianu odmiennego, aniżeli teoretycznego, dlatego że nauka nie wymaga od młodzieży niczego ponadto, jak pamiętania poszczególnych faktów, wykonywania obliczeń zgodnie z zasadami z książki do matematyki. Nie ma się co dziwić, że w momencie, w którym niedorosły postawiony zostaje w obliczu zadania innego, aniżeli spisanie zapamiętanych paru zdań z lektury, łapie go trudne do przezwyciężenia napięcie.

Wszelkiej umiejętności można się nauczyć, aczkolwiek pewne osoby mają potrzebę poświęcenia na to większej ilości ćwiczeń, zaś pozostali mniej. Egzamin na prowadzenie samochodem w życiorysie ucznia jest także trudny dlatego, że to 1-wszy taki egzamin w ich życiu, na jakim, nie licząc wyuczonych informacji, liczą się umiejętności, natomiast do tego dochodzi kontrolowanie się, jak również próba oszacowania niecodziennych sytuacji, jakie mają szansę się zdarzyć na drodze.

Nie dość, że egzamin ten jest nader niełatwy i wymagający, to dodatkowo przeważnie ludzie rozpoczynają go właśnie za młodu, gdy ukończą lat osiemnaście. Nie umieją jeszcze w taki sposób władać stresem, jak będą umieli w dorosłym życiu. Test na licencję kierowcy zdaje się nie tylko istotny ze względu na późniejsze posiadania plakietki z prawem jazdy, aczkolwiek także ze względu na to, że posiada ważne znaczenie w rozwoju emocjonalnym młodego dorosłego.